ZERO WASTE W PRADZE #NEBALENO

Categories MIEJSCA, PRAGA, SKLEPY ZERO WASTE

 

Dzięki budzącej się świadomości konsumenckiej na świecie, w tym zauważalnie w Europie powstaje coraz więcej miejsc identyfikujących się z ideą zero waste. Czeska Praga na tle tego europejskiego odrodzenia, w mojej ocenie, wygląda bardzo przyzwoicie. W ciągu trzech lat powstały tu dwa dobrze działające sklepy stricte zero waste.
 

Pierwszy sklep, który przetarł szlak to Bezobalu, czyli świetny spożywczak (i nie tylko), kolejny to NEBALENO, czyli drogeria, która sprawiła, że mieszkańcom Pragi jest jeszcze lepiej przejść na lepszą stronę zero waste mocy.

      

 
W tym wpisie zabiorę Was do bezopakowaniowej drogerii o wdzięcznej nazwie NEBALENO. NEBALENO w moim nieudolnym tłumaczeniu oznacza „niezapakowane”. Sama nazwa już sugeruje co to za miejsce i jaki funkcjonuje tam system robienia zakupów. Sklep mieści się w bardzo urokliwej części Pragi 2 tj. Albertov i z łatwością dostaniecie się tu jednym z kilku zatrzymujących się nieopodal tramwajów (z parkowaniem mogą być spore problemy). Szyld i wielkie okno pokazujące cały asortyment sprawia, że nie przegapicie tego miejsca.
 

Nie wiem, czy też tak macie, ale we wszechobecnej anonimowej „kulturze” nabywania dóbr brakuje mi bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą. Na szczęście w NEBALENO nie mam takiego problemu. Za każdym razem, gdy odwiedzam ten sklep mogę liczyć na fachową poradę, wymianę plotek co w zero waste świecie piszczy i po prostu na bliższe poznanie się.

   

   

 
Towar jest bardzo klarownie wyeksponowany, a ceny i informacje dodatkowe są ukazane w równie przejrzysty sposób. Wszystkiego możemy dotknąć czy powąchać, a w razie niejasności po prostu zapytać. Jak na drogerię przystało znajdziemy tam:
EKOLOGICZNE PRODUKTY DO PRANIA (proszek do prania, wybielający proszek do prania pieluszek, żel do prania, płyn do płukania, orzechy piorące, płatki mydlane itp.)
EKOLOGICZNE ŚRODKI DO MYCIA NACZYŃ (płyn do mycia naczyń, sol i żel do zmywarki)
NATURALNE KOSMETYKI (mydła w kostce i płynie, szampony w kostce i płynie, antyperspiranty w papierowym opakowaniu i wkład do nich, krem na wagę itp.)
ARTYKUŁY DO HIGIENY BARDZO OSOBISTEJ (kubeczki menstruacyjne, szczoteczki do zębów, wielorazowe płatki kosmetyczne itp.)
I dodatkowo:
GADŻETY (materiałowe woreczki, siatki na zakupy, puszki na szampon, termosy, metalowe opakowania, kubki na kawę itp.)’
INNE (książka „Zero Waste Home” przetłumaczona na język czeski)

  

 
Wszystkie produkty do higieny domu i materiałów są wyprodukowane przez czesko-słowacka firmę Tierra Verde, która chwali się, że funkcjonuje od roku 2008 bez zagranicznego kapitału. Natomiast większość produktów do higieny ciała jest wyprodukowane przez słowacka firmę Ponio, która robi te kosmetyki ręcznie i są one naturalne.
 

Mydła i inne wyroby w płynie kupuje się tam po uprzednim wytarowaniu wagi do przyniesionych przez siebie pojemników, słoików, butelek. Produkty sypkie czy na sztuki bez problemu kupimy do swoich (lub kupionych w sklepie) worków i pojemników. Dla zapominalskich są pozostawione przez innych klientów słoiki, do których bez problemu kupią to. co potrzebują.

     

      

 
Nie wiem, czy ten wpis zachęcił Was do odwiedzenia tego miejsca przy okazji podróży do Pragi. Wiem jedno, jest to miejsce bardzo potrzebne i tylko my kupujący możemy sprawić, by nie zniknęło, a wręcz klonowało się na mapie nie tylko Czech, ale całej Europy.

NEBALENO
Jaromírova 726/15
Praha 2 – Nusle
128 00
poniedziałek i środa 10:00 – 18:00, wtorek i czwartek 10:00 – 19:00, piątek 10:00 – 17:00
STRONA INTERNETOWA

Nie jem zwierząt, idea minimalizmu jest mi bliska, a w szeroko pojętej ekologii dobrze się odnajduję. Wspieram lokalnych przedsiębiorców, staram się konsumować z głową i używam narzędzia, jakim jest zero waste, by być bardziej odpowiedzialnym Ziemianinem. Wiem, że moja działania nic nie zmienią, ale robię dalej swoje.
  • Jak ja Wam zazdroszczę tak pięknych sklepów i drogerii! Co mają Czesi czego my nie mamy, że u Was to jest i się rozwija, a u nas nadal jesteśmy daleko w tyle? Mam nadzieję, że stopniowo i my będziemy coraz aktywniej otwierać takie drogerie, a życie zw stanie się naszą codzienną rutyną. Jak zwykle piękne zdjęcia, Aniu! I tak, czuję się zachęcona, by Was odwiedzić 🙂

    • Zero waste jest falą, która stopniowo wylewa się na dalsze europejskiej kraje. I na Polskę przyjdzie czas, z resztą coś się już dzieje np. w Poznaniu 🙂 Dziękuję za miłe słowa i cieszę się na nasze spotkanie [Anna]