ZERO WASTE W PRADZE #BEZOBALU

Categories MIEJSCA, PRAGA, SKLEPY ZERO WASTE

To już drugi wpis dotyczący miejsc zero waste w czeskiej Pradze. W pierwszym pokazałam Wam wyjątkową drogerię, która idealnie wpisuje się w idee zero marnowania. Dziś na tapecie mamy pionierski sklep zero waste w Czechach, czyli Bezobalu – najlepsze miejsce na bezśmieciowe zakupy spożywcze w stolicy.

Nazwa Bezobalu oznacza tyle co „bez opakowania”.

   

BO jest eksperymentalnym sklepem w ramach badań prowadzonych przez organizację pod tą samą nazwą. Lokalizacja tego miejsca jest więcej niż łatwo dostępna, a dokładniej pisząc I. P. Pavlova, Praga 2. Dosłownie kilka kroków od czerwonego metra i w okolicy, która jest przecinana licznymi torami tramwajowymi. Jednakże zbliżając się do celu musimy być czujni, bo sklep znajduje się w podwórku, a przy wejściu do niego nie ma wielkich szyldów tylko mała naklejka na domofonie.
 
Po otworzeniu wrót, aby dojść do BO przechodzimy przez podwórko, które same w sobie jest ciekawe. Znajduje się tam hamak (zmęczony? skorzystaj!) i duży kompostownik, który został udostępniony do użytkowania przez mieszkańców kamienicy w której mieści się sklep (i klientów).

     

Sam lokal handlowy jest niewielkich rozmiarów, lecz mieści wiele produktów o różnej konsystencji.
Możemy tam nabyć:
MĄKĘ I GRYSIK
ZIARNA, KASZE
WSZELAKIE PŁATKI
STRĄCZKI
NASIONA I PESTKI
ORZECHY
SUSZONE OWOCE I WARZYWA
ZIARNA KAKAOWCA POD RÓŻNYMI POSTACIAMI
SŁODZIKI I PRZYPRAWY
TŁUSZCZE
• KAWĘ I HERBATĘ

INNE PRODUKTY (np. białko konopne, proszek do pieczenia z winnego kamienia czy herbata konopna)
GADŻETY (woreczki materiałowe, torby na zakupy, butelki wielorazowe itp.).

Przy niemalże wszystkich produktach widnieje informacja o ich pochodzeniu.

Bedzie hummus 🙂 Bude hummus 🙂 #bezobalu #zerowasteshopping #zerowastelifestyle #zerowasteprague

A post shared by ANNA ♻️ (@nerada_plytvam) on

Pod ladą jest miejsce na przyniesione przez klientów słoiki i opakowania. Osoby, które chcą zrobić tu zakupy, a akurat nie mają ze sobą żadnych pomocy mogą bez problemu z nich skorzystać. Do dyspozycji jest dwoje ekspedientów, dwie wagi i dwie kasy. Zakup zaczyna się od zważenia pojemnika (słoika czy worka), tarowania wagi, a następnie wlania (przesypania) wybranego produktu przez pracownika, kończy na skasowaniu klienta 🙂

W BO znajduje się kącik dla dzieci, co jest  bardzo miłym akcentem dla rodziców lecz nie jedynym. Mianowicie miedzy godzina 9 a 11 każdy, kto przyjedzie z dzieckiem w wózku ma zniżkę na całe zakupy (-5%). Promocja dotyczy również klientów, którzy w tych godzinach przyjadą rowerem (co za wspaniała myśl!). Jeśli stoisz w kolejce możesz umilić sobie czas zapoznając się z wieloma ciekawymi książkami, które są tam dostępne.

Jeśli nie masz czasu na zakupy, nie lubisz stać w kolejce, to oni zrobią to za Ciebie. Wystarczy, że przyniesiesz listę produktów i swoje pojemniki, woreczki. Później przyjdziesz, zapłacisz i odejdziesz z zakupami 🙂

#bezobalu #zerowasteshopping

A post shared by ANNA ♻️ (@nerada_plytvam) on

 

Czy można pracować w Bezobalu? Tak! I może pracować tam niemalże każdy. Praca w tym sklepie opiera się na wolontariacie. Czyli wolontariusz dobrowolnie pracuje w sklepie, a w zamian otrzymuje zniżki na zakupy. Chętnych jest dużo i wymieniają się co parę godzin. Myślę, że to wspaniała opcja, która w najmniejszym stopniu grozi wyzyskiem, łamaniem praw człowieka (mam nadzieje, że rozumiecie o co mi chodzi) i jest po prostu jasna i przejrzysta.

Muszę też wspomnieć o atmosferze w sklepie. Bardzo lubię tam robić zakupy. Jest tam ten lubiany przeze mnie kontakt ze sprzedawcą i po prostu życzliwa atmosfera. Nie spotkałam tam sfrustrowanego pracownika, który wychodzi z założenia, że nie musi być miły jak zarabia grosze. BO, to inna bajka. Tutaj ludzie są dobrowolnie i bardzo często dla wspierania idei.

Zachęcam Was przy podróży do Pragi do odwiedzin tego miejsca i wsparcia organizacji Bezobalu swoim zakupem. To bardzo ważne, bo to my konsumenci decydujemy o istnieniu lub nieistnieniu takich miejsc.

Bezobalu
Bělehradská 96
Praha 2
120 00
poniedziałek – piątek 9:00-20:00, sobota 9:00-13:00
STRONA INTERNETOWA

Nie jem zwierząt, idea minimalizmu jest mi bliska, a w szeroko pojętej ekologii dobrze się odnajduję. Wspieram lokalnych przedsiębiorców, staram się konsumować z głową i używam narzędzia, jakim jest zero waste, by być bardziej odpowiedzialnym Ziemianinem. Wiem, że moja działania nic nie zmienią, ale robię dalej swoje.
  • Dorota Czopyk

    Ale fajne miejsce! Jak z bajki!
    I te zdjęcia… Znów tak apetyczne!

    • Dziękuję 🙂 Cieszę się, ze zdjęcia się podobają. Pozdrawiam [Anna]

  • Świetna inicjatywa, miejsce i aż żal, że w trójmieście takiego nie ma. Zawsze z ogromnym zainteresowaniem oglądam Twoje zakup i inne zero waste poczynania:)

    • Bogusi, w Polsce z biegiem czasu coraz więcej ludzi widzi w takim nabywaniu dóbr spożywczych dobre rozwiązanie i ja osobiście optymistycznie patrzę w przyszłość. Jest już Warszawa ze swoim sklepem Nagie, teraz Poznań z Biorę. Z pewnością to kwestia czasu jak takie punkty pojawią się w Twojej okolicy 🙂 Pozdrawiam serdecznie [Anna]