Postanowienia na 2017 #zerowaste

Categories Zero Waste: Krok po kroku

Koniec roku, to nie tylko czas podsumowań, ale też robienia postanowień na rok następny. Szukając inspiracji do wprowadzenia kolejnych zmian, zapytałam dziewczyny z grupy Zero Waste Polska o ich plany na przyszły rok – oto co powiedziały:

Julia

Julia – autorka bloga nanowosmieci.pl

Generalnie unikam postanowień noworocznych, bo moje zmiany zwykle zachodzą nagle i pod wpływem chwili. Nie lubię też czuć nad sobą bata, nawet jeśli jest moim własnym. Dlatego wolałabym złożyć życzenie. Od Julii z 2016 roku dla Julii w 2017: więcej wolnego czasu dla siebie, bliskich i przyjaciół. To prawdziwie bezśmieciowy prezent. I bardzo potrzebny 🙂

Dorota Czopyk

Dorota – autorka bloga ekoeksperymenty.blogspot.co.uk

1. Postaram się poszukać ekologicznego zamiennika pasty do zębów. Skoro umiem już sama wyprodukować mydło, szampon, odżywkę do włosów, balsam do ciała i krem, płyn do naczyń i do prania, to czemu nie pastę? Niby już próbowałam, ale plastikowa tubka wielokrotnie wygrała z olejem kokosowym i innymi miksturami. Nie pozostaje nic innego jak próbować dalej! A więc nie poddam się w próbach stworzenia ekopasty w ekoopakowaniu.

2. Nauczę się jeździć na rowerze z przyczepką i używać ekologicznych pieluszek.
3. Będę ćwiczyć się w odmawianiu - niepotrzebnych rzeczy, zabawek, gadżetów, plastikowych opakowań.
4. Przeczytam kilka książek związanych z ekologią, minimalizmem i bezśmieciowym życiem. Między innymi: „Życia na miarę”, „Farmageddon”, „Głód”, „Mniej”, „Świat na rozdrożu”, „Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej EKOpielęgnacji”, „Śmierć w Amazonii”.
5. Wraz z mężem wybudujemy w końcu ziemiankę i postaramy się samodzielnie wyprodukować warzywa na cały rok, a potem skutecznie je przechować.
6. Uszyję zapas materiałowych worków i woreczków, żebym mogła rozdawać je rodzinie i znajomym.
7. Podszkolę się w obróbce drewna. Zrobię drewniane klocki dla dziecka i mydelniczkę do łazienki.

Kornelia Orwat

Kornelia – autorka bloga korneliaorwat.pl

Postanowienia noworoczne mają to do siebie, że rzadko trzymamy się ich do końca. Jednak spróbuję – może publiczna deklaracja mnie zmobilizuje do wytrwania w postanowieniu!

Zatem postanawiam, że wyznaczę sobie jeden dzień na zakupy mięsno-rybne, by robić zapasy do zamrażarki na cały tydzień. Prawdopodobnie będzie to czwartek, po to bym nie musiała mrozić ryb (tradycyjnie jemy je w piątek). Będę chodzić do pobliskich sklepów z wózkiem na kółkach, blaszanymi pudełkami i słoikami.

Mam nadzieję, że taki rytuał ułatwi mi planowanie posiłków i uwolni od ciągłego pamiętania o zabieraniu puszek i słoików na każde zakupy.

Aleksandra Niewczas

Aleksandra – założycielka grupy Zero Waste Polska

Nowy Rok przyniesie dla mnie zapewne tyle samo lub więcej pracy niż ten. Postanawiam więc, żeby często dawać sobie pozwolenie... na odpoczynek, relaks, medytację, sport, taniec i spotkania z przyjaciółmi. Bez komputera czy komórki. Postanawiam czerpać więcej energii i siły z ukochanych gór i lasów, tak bym mogła ją oddać własnemu ciału jak i innym ludziom, podczas pracy przy działaniach Zero Waste. Zarówno tych we własnym domu jak i przy organizacji spotkań czy administracji grupy Zero Waste Polska. Energia: słowo-klucz na 2017.

Kasia – autorka bloga ograniczamsie.pl

W nowym roku chciałabym, by moje zero odpadowe wybory utrwaliły się na tyle, żebym nie poświęcała im tak dużo myśli i energii jak to było dotychczas. Mam plan, by lepiej wykorzystywać mój balkonowy kompostownik , a dla nieprzetwarzalnych odpadów znaleźć odpowiednie miejsce utylizacji. Chcę też zgłębić temat ekologicznych surowców kosmetycznych, to znaczy takich, które są sprzedawane w szkle lub papierze. Na razie bardzo trudno znaleźć mi sklepy odpowiadające tym wymaganiom.

Na pewno będę próbować moich sił z nowymi recepturami kosmetycznymi, kulinarnymi i być może zechcę nauczyć się robić domowe sery z niepasteryzowanego mleka. Chciałabym dążyć do kulinarnej samowystarczalności, jednocześnie mając na uwadze równowagę między życiem służbowym, prywatnym i blogowym.

Sobie i nam wszystkim życzę, by znaleźć niedaleko miejsca zamieszkania choćby jeden bezodpadowy sklep sprzedający produkty na wagę. Bo bez tego będzie nam cholernie trudno zrobić postęp w kierunku życia bez śmieci.

Niech energia zmiany i moc pomysłów będzie z Wami!

A Wy, podjęliście już jakieś decyzje odnośnie zmian, które chcecie wprowadzić po Sylwestrze?

Kiedy pierwszy raz usłyszała o zero waste, pomyślała, że to coś dla niej i choć nadal ilość śmieci, które generuje jest daleka od zera, stara się wdrażać ideę ograniczania odpadów i zarażać nią innych.
  • Ile wspaniałych postanowień i planów! Jak zwykle mamy mnóstwo energii na początku stycznia – oby jej poziom był cały czas tak wysoki przez kolejnych 12 miesięcy 🙂 Pozdrawiam Was ciepło i życzę wytrwałości i radości!

  • Podobają mi się życzenia Julii – więcej czasu dla bliskich. Podoba mi się też plan robienia serów (Kasia – coraz bardziej samowystarczalna jesteś :-)) i plan Doroty czytania książek o tematyce ekologicznej (ja przeczytałam z tej listy tylko „Mniej”). W ogóle Dorota ambitna jest! Ziemianka i swoje warzywa to jest to, o czym marzyłabym, gdybym nie była takim zasiedziałym mieszczuchem 🙂

  • Chciałabym jeszcze mniej kupować kosmetyków, ubrań itd. chociaż już od kilku lat obserwuję tendencję zniżkową.
    Więcej podróżować, chociaż na weekend, czerpać więcej przyjemności z tu i teraz, z natury która nas otacza.

    Oczywiście inspiruje się również Wami dziewczyny! I trzymam kciuki!

  • Pingback: Postanowienia noworoczne - Kornelia O...()