Központi Vásárcsarnok, CZYLI WSPANIAŁE MIEJSCE NA MAPIE ZERO WASTE BUDAPESZT

Categories BUDAPESZT, MIEJSCA, MIEJSCA ZERO WASTE, TURYSTYKA W STYLU ZERO WASTE

Odkąd jestem za pan brat z opcją zero waste, zawsze jak udaję się na wycieczkę, to interesuje się miejscami związanymi właśnie z zw. Tak też było tym razem.

Przed wypadem do stolicy Węgier zrobiłam szybkie rozeznanie, czy w Budapeszcie jest typowy sklep z produktami na wagę i jak to się w ogóle w tym mieście odbywa. Szczęście chciało, że natrafiłam na niezwykle przesympatyczną węgierkę Katalin, która pokazała mi pewne wyjątkowe miejsce, w którym robi swoje bezśmieciowe zakupy spożywcze.

      

Központi Vásárcsarnok (Centralna Hala Targowa w Budapeszcie) to imponująca hala targowa w centrum miasta, która przyciąga wielu turystów swoją atmosferą i architekturą. W poniższej relacji pokażę Wam co w tym miejscu może znaleźć człowiek, który unika śmieci.

W hali jest parter i piętro. Parter to mekka zakupów spożywczych, a na piętrze można się najeść i kupić pamiątki (tam nawet nie miałam potrzeby zaglądać). Katalin oprowadziła mnie po w pewnym sensie dwóch sektorach na parterze.

Od wejścia główną bramą przed nami ukazała się imponująca cześć z wszystkim, co dusza zapragnie, a przy samym wyjściu z hali na znacznie mniejszej powierzchni są babcie z lokalnymi produktami.

      

W wielkiej hali można nabyć właściwie wszystko. Asortyment jest niezwykle bogaty i są tam nawet polskie kabanosy… Wszędzie pełno zwiedzających i zachwycających się tym miejscem ludzi.

     

     

Przy wielu produktach jest informacja o ich pochodzeniu.

     

Katalin pokazała mi stoiska, w których najczęściej nabywa jedzenie. Przy tym cały czas mi mówiła, że dla sprzedawców na tej hali to nie nowość obsłużyć kogoś z przyniesionym przez niego pojemnikiem. W pewnym momencie miałam wrażenie, że cofnęłam się w czasie do późnych lat 90 (bez złych skojarzeń.). I tu się rodzi pewne pytanie. Oni są tacy „nienowocześni”, czy my tacy głupi?

Oczywiście w tej hali można kupić typowe produkty na wagę jak soczewicę, fasolę, ciasteczka, rodzynki, sery, kukurydzę na popcorn i niektóre przyprawy. Osoby mieszkające tutaj, a chcące uniknąć śmieci zdecydowanie mają gdzie robić zakupy.

   

   

      

      


Makarony na wagę, to nie problem (w Pradze do niedawna był z tym kłopot). Nie ma też trudności z kupieniem na wagę masła, mascarpone, czy serów typu feta, mozzarella itp. Hummus i wszelakie faszerowane papryczki i oliwki też polecają się na bezśmieciowe zakupy. Czy to zero waste spożywczy eden?

To była wielka hala. Teraz idziemy do miejsca, gdzie, sprzedawane są produkty z ogródków, domów i małych gospodarstw nieopodal Budapesztu. Po drodze mijamy jeden z kilku punktów, gdzie za darmo można sprawdzić, czy zebrane grzyby nadają się do jedzenia.

    

Co można kupić od seniorek z okolicznych miejscowości i wiosek? Zioła z ogrodu, kwiaty, wiejskie jaja, miody z przydomowych pasiek, warzywa i robiony w domu makaron (niestety już zapakowany). Katalin jest stałą klientką, wszystkie panie ją znają. Miło było robić zakupy tak nie anonimowo. Przy okazji kupując tam realnie wspieramy kobiety tam sprzedające i dziękujemy im za wytwory ich własnej pracy.

     

      

      

Na jedyny stoisku była Pani, która wyglądała tak rozkosznie, takie idealne wcielenie babci żyjącej na wiosce, do której jeździ się na wakacje. Miałam ochotę ja wyściskać. Zobaczcie ją sami od minuty 7:10.

Buda, Peszt i… Targ #3 //Hungary//Węgry//

 

       

  
Przed nami w kolejce byli ludzie ze swoimi wytłoczkami na jajka. Starsi ludzie, którzy nie wyglądali na znawców idei, która rozpropagowała Bea, ale raczej znający ją z życia i ciężkich czasów, które przeżyli.

      

Widok powszechny, większość starszych ludzi ze swoimi torbami, koszami i wózkami.

  

      

Na prawie sam koniec bomba. Silos z mlekiem do swojej butelki, lodówka z twarogiem na wagę i śmietaną i jogurtem naturalnym! Jak tam staliśmy to przyszła jedna starsza pani ze swoją butelką. Katalin cały czas mi powtarzała, że to normalne. Oj jak ja chcę takiej normalności!

   

Oczywiscie z hali wyszlysmy z zakupami, ktore byly 100 procen zero waste.

Reasumując Központi Vásárcsarnok, to miejsce wyjątkowe na bezśmieciowe mapie Budapesztu. Bardzo bym sobie życzyła, aby taka hala była w Pradze. Jestem nią oczarowana i już wiem teraz, że tam wrócę. Robienie zakupów w tym przybytku rozmaitości było czystą przyjemnością.

A wszystko to zawdzięczam przewodniczce Katalin, która pokazała mi hale z punktu widzenia swoich zero waste zakupów. To był świetnie spędzony czas, dziękuje.

Központi Vásárcsarnok
Vámház krt. 1-3
1093 Budapest
Magyarország

poniedziałek 6:00-17:00
wtorek-piątek 6:00-18:00
sobota 6:00-15:00
 STRONA INTERNETOWA

 

Nie jem zwierząt, idea minimalizmu jest mi bliska, a w szeroko pojętej ekologii dobrze się odnajduję. Wspieram lokalnych przedsiębiorców, staram się konsumować z głową i używam narzędzia, jakim jest zero waste, by być bardziej odpowiedzialnym Ziemianinem. Wiem, że moja działania nic nie zmienią, ale robię dalej swoje.