Jak ograniczyć odpady podczas organizowania konferencji

Categories Wydarzenia, Zero Waste: Krok po kroku
Dzisiejszy, dość spontaniczny, wpis został zainspirowany pytaniem zadanym na grupie Zero Waste Polska odnośnie tego jak ograniczyć odpady podczas organizowania konferencji i umożliwić to uczestnikom. Sama się zdziwiłam ile pomysłów mi przyszło do głowy. W dużej mierze zostałam zainspirowana spotkaniem Zero Waste Lifestyle, które odbyło się w Bristolu w ubiegły weekend. Muszę dodać, że mieszkańcy Bristolu raz po raz zaskakują mnie w swoich działaniach związanych z ochroną środowiska. Ubiegłotygodniowe spotkanie, chociażby z racji tematyki, musiało również obyć się bez śmieci.
Oto kilka pomysłów na to jak ograniczyć lub wyeliminować śmieci podczas konferencji:

Udostępnij wszystkie potrzebne informacje online

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma dostęp do komputera i Internetu i to powinno stanowić pierwsze źródło informacji. Oczywiście, jeśli z jakiś powodów potencjalny uczestnik konferencji nie może dotrzeć do informacji online, bądź życzliwy i udostępnij je w innej formie. Nie ma jednak sensu drukować ich dla wszystkich tylko po to, by wylądowały w koszu.

Udostępnij slajdy (np. na stronie Slideshare)

Dzięki temu unikniesz kolejnych wydruków, a każdy z łatwością będzie mógł śledzić prezentację na własnym komputerze. W Internecie można znaleźć co najmniej kilka stron internetowych, które pozwalają udostępniać slajdy. Na niektórych z nich można śledzić prezentację w czasie rzeczywistym czy robić dodatkowe notatki.

Przygotuj szyld

A post shared by TJana Ju (@tjanaju) on

Zamiast drukować plakaty, które mają ułatwić uczestnikom odnalezienie sali konferencyjnej, można umieścić napis na tablicy.

Zaproponuj elektroniczne bilety wstępu

Nie ma sensu drukować biletów. Istnieją strony takie jak Eventbrite, dzięki którym nie tylko uczestnicy mogą zaopatrzyć się w elektroniczne bilety online, ale przy wejściu mogą je też pokazać na smartfonie, tablecie, etc.

Zamiast identyfikatorów wykorzystaj pieczątki

Przy wejściu zamiast indentyfikatorów można użyć pieczątki. Tutaj pieczątka ze spotkania Zero Waste Lifestyle:

A post shared by Kasia (@kasia_zeroheroes.pl) on

 

Odpuść sobie firmowe gadżety

 Jeśli chcesz zadbać o pozytywny wizerunek swojej firmy czy organizacji, nie zamawiaj niepotrzebnie ulotek, długopisów, przypinek, naklejek, toreb czy T-shirtów. Większość z tych rzeczy trafia do kosza albo na dno szafy. Jeśli martwisz się, że uczestnicy mogą nie mieć przy sobie długopisu, zadbaj o to, by były dostępne ołówki (bez gumek).
Pamiętaj, że bardziej niż darmowe gadżety wizerunek Twojej firmy poprawią działania zero waste.

W czasie przerwy zaproponuj proste przekąski

Najlepiej takie, które zbytnio nie brudzą oraz można je chwycić w rękę.

 Zachęć uczestników do bycia eko

Poproś, by przynieśli własne kubki wielorazowego użytku. Rynek takich kubków ma dziś bogatą ofertę i uważam, że nawet na profesjonalnej konferencji jest miejsce dla takich rozwiązań (kilka przykładów możesz znaleźć we wpisie o podróżowaniu). Co więcej, wyglądają one o wiele bardziej stylowo niż papierowe kubeczki. Nie wspominając już o komforcie użytkowania. Alternatywą do przynoszenia własnych kubków może być też małe stoisko na którym będziemy sprzedawać kubki czy termosy.
Zaproponujmy również, by zrezygnować z tradycyjnych wizytówek, a zamiast tego dzielić się elektronicznymi wizytówkami lub dodać nowo poznane osoby do kontaktów na Linkedin czy Goldenline. W erze smartfonów jest to kwestia zaledwie kilku kliknięć. Można też wspomnieć o swojej stronie internetowej czy koncie na Twitterze.
Kiedy pierwszy raz usłyszała o zero waste, pomyślała, że to coś dla niej i choć nadal ilość śmieci, które generuje jest daleka od zera, stara się wdrażać ideę ograniczania odpadów i zarażać nią innych.
 • Konstanty Aniołek

  https://www.flickr.com/photos/svobodavpraci/sets/72157673570806643 A tutaj zdjecia z „wieczorku autorskiego” Bei. Zdjecia pokazuja tez strone organizacynja 🙂

  • Dzięki:) Piękne zdjęcia, jedzenie wygląda bardzo smakowicie:) [Kasia]

 • Dorota Czopyk

  Super!
  Tylko co z tymi, którzy nie mają smartfona ani tableta? Może smsy z kodem by wystarczyły?

  • Dobry pomysł. Nie znam żadnego portalu, który pomagałby w generowaniu takich kodów, ale zdaje się to być jeszcze prostszym sposobem na unikanie śmieci (bilety z portalu Eventbrite można drukować):) [Kasia]

 • Świetny wpis! Tak naprawdę nie trzeba tak wiele, by wydarzenie było w stylu zero waste. Wystarczy kilka sprytnych ruchów i cel mamy osiągnięty. Mnie tylko zastanawia, co zrobić, by przyciągnąć osoby, które na co dzień nie korzystają z internetu lub robią to niezmiernie rzadko. Internautę można zaprosić przez facebooka, a inną grupę osób – no właśnie, jak inaczej, żeby nie przez ulotkę? Jakieś pomysły?

  • Pewnie dużo zależy tu grupy docelowej, czy masz na myśli jakąś konkretną? Można pocztą pantoflową, można się pojawić na spotkaniach danej grupy i przekazać informacje ustnie. A może zamiast drukować ulotki przygotować plakat, który ograniczy zużycie papieru?