DLA KOGO JEST ZERO WASTE?

Categories Zero Waste: Krok po kroku

      
.
Dla wielu zero waste to kolejny wymysł eko terrorystów, których celem jest wprowadzenie ich w kompleksy i stawianie w niezręcznych sytuacjach. Inni natomiast uważają takie podejście za bezsensowne działanie dla samego działania, które i tak nie poprawi kondycji naszej planety, więc po co się trudzić. Z kolei dla niektórych, opcja zero śmieci, to nawet szlachetna idea, ale raczej dla znudzonych bogaczy, nie dla tych, którzy żyją prozą dnia codziennego.

Pewnie Was nie zaskoczę, ale napiszę to wielkimi literami ZERO WASTE JEST DLA WSZYSTKICH, którzy:
• chcą!
• nie lubią marnować
• nie boją się wyjść poza strefę własnego komfortu
• chcą być/są świadomymi konsumentami
• nie chcą zaśmiecać swojego domu/najbliższej okolicy
• nie chcą kupować śmieci
• chcą uprościć swoje życie
• nie chcą się wstydzić za swoje działania, które będą miały wpływ na przyszłość

Laura Singer autorka bloga trashisfortossers w niczym nie przypomina żadnego niezrównoważonego emocjonalnie eko świra. Na jej stronie i w jej rozmowach prędzej spotkamy przyjazny ton i pozytywne emocje niż przymus, ucisk i tyranię. Laura jest przedsiębiorczą właścicielką firmy The Simply Co. produkującej proszek do prania zero waste.  Oczywiście jak w każdej grupie interesów można natrafić na wariatów, ale to nie powinno determinować zdania na temat wszystkich, którzy chcą żyć bez śmieci.

Check out my apartment tour now on my blog curated by @thecurrentresidents and shot by @dirtyyydan. I’m wearing my @revenvert organic T!

Fotka zveřejněná uživatelem Trash Is For Tossers (@trashisfortossers),

Zero waste jest narzędziem bardzo kolorowym i pozytywnym, co w piękny sposób pokazuje autorka bloga wastelandrebel. Shia w barwny sposób prezentuje swoje działania na polu zero waste, które mnie osobiście bardzo inspirują. Zdjęcia jej zakupów nie dość, że są piękne, to jeszcze bardzo motywujące. Kupując jedzenie do swoich opakowań wiemy co i w jakim stanie nabywamy. A co jest kwestią bardzo istotną: nie płacimy za śmieci. Pamiętajmy, że czy nam się to podoba, czy nie każdymi zakupami głosujemy. Kupując kolejną butelkę PET mówimy producentowi: „robisz to dobrze, podoba mi się to, rób tak dalej”. Kupując produkty bez zbędnych opakowań, wyrażając zainteresowanie takim towarem, przyczyniamy się do szerzenia tej dobrej idei. Dzięki nam powstają nowe sklepy, miejsca w sieci, organizację, a to właśnie przekłada się na konkretne działania i wpływ na dalszy rozwój zdarzeń.

I completely forgot about posting our weekly #zerowaste produce haul 🙈, since we also went and bought dry goods, which is something we only do every 6-8 weeks. I want to thank everybody who shared their celery root recipe with me on my last week’s grocery haul 💕!! There were so many recipes we liked a lot and really want to try, so of course we couldn’t decide on which one to go for, and so the celery root is still sitting on our balcony (we only have a tiny fridge) waiting to be prepared LOL 😝. It is the first week since October that we haven’t bought a single pumpkin btw 🎃😜. You can still get them though! Isn’t that crazy? Not everywhere obviously, but a lot of smaller stores are still selling the ones they have. I actually counted how many we bought, and we actually had 19 (!) pumpkins in the past 2 months 👻! What can I say, we love pumpkins! And we might buy another one next week again 😉.

Fotka zveřejněná uživatelem Zero Waste Blogger (@_wastelandrebel_),


Zero waste to nie jest wymysł znudzonych życiem bogaczy, ale raczej wybór świadomych i biorących na siebie odpowiedzialność za swoje działanie mieszkańców globu. Nikt nie ma monopolu na bycie zerowym bohaterem i żadne kwestie finansowe nie są warunkiem bycia, czy niebycia zero waste. Siedmioosobowa rodzina z instagramowego konta zerowastefamily może trochę zawstydzać tych, którzy zamiast działać ciągle wymyślają sobie przeszkody. To wspaniałe, że rodzice zaszczepiają w dzieciach dobre wzorce i są przykładem nie tylko dla swoich pociech, ale dla rzeszy innych obserwatorów.
<script>


Puenta będzie zwięzła i banalna: wszyscy, bez względu na religię, rasę, pochodzenie klasowe, zasobność portfela, miejsce zamieszkania, możemy się stać zerowymi bohaterami!

Nie jem zwierząt, idea minimalizmu jest mi bliska, a w szeroko pojętej ekologii dobrze się odnajduję. Wspieram lokalnych przedsiębiorców, staram się konsumować z głową i używam narzędzia, jakim jest zero waste, by być bardziej odpowiedzialnym Ziemianinem. Wiem, że moja działania nic nie zmienią, ale robię dalej swoje.
  • Ja bym dodała jeszcze, że nie musimy być super zero odpadowymi bohaterami produkującymi słoiki odpadów rocznie, ale każde małe działanie jak używanie butelek wielokrotnego użytku, toreb bawełnianych czy idąc dalej kubeczków menstruacyjnych oraz pieluszek wielorazowych, sprawia, że tymi bohaterami się stajemy 🙂

    • Dobrze powiedziane, dzięki za komentarz [Kasia]

    • No tak, no tak! Jakos sie tak podjaralam, ze zapomnialam napisac, ze zeby byc zerowym bohaterem nie trzeba byc od razu wspaniala Bea 🙂 Dziekuje za komentarz i przybijam wirtualna piateczke, dzieki ze jestes 🙂 [ Anna]

  • Pięknie powiedziane! Do wszystkiego można sobie znaleźć wymówki, ale wystarczy lekko zmienić swoje nawyki, by zmienić tak wiele w swoim życiu (i stanie planety).