Dille & Kamille w Antwerpii

Categories Antwerpia, SKLEPY ZERO WASTE

Odkąd zamieszkałam w Belgii raz po raz mijałam na ulicy kogoś z płócienną torbą z logo „Dille & Kamille”. W końcu, za którymś razem musiałam wyszukać w Internecie jakie dobra ta marka oferuje. Zajrzałam na stronę i od razu przepadłam – wiedziałam, że muszę odwiedzić ten sklep osobiście. Taka sposobność nadarzyła się niedawno, więc postanowiłam zdać relację, bo a nóż, ktoś z Was będzie miał okazję się tam wybrać.

Co mnie tak urzekło? Nie jest to sklep stricte zero waste, jednak wiele produktów w ich ofercie doskonale spełnia założenia unikania odpadów. Marka Dille en Kamille, jak piszą na stronie internetowej, stawia na naturalne materiały, funkcjonalność, prostotę i autentyczność. Znajdziecie tam m.in. artykuły gospodarstwa domowego, kosmetyki, żywność czy zabawki dla dzieci.

Trochę czasu i zajęło wybranie mydła spośród dostępnych zapachów. Ostatecznie zdecydowałam się na waniliowe i rozmarynowe. Po pierwszej ekscytacji niesamowitymi zapachami, które unoszą się w mojej łazience pospieszyłam na stronę D&K, by sprawdzić skład. Przecieram oczy ze zdziwienia, bo na pierwszym miejscu widzę sodium palmate:(
Mają butelki ze stali nierdzewnej i to w dość przystępnej cenie (21,95 euro)! Niestety ja już swoją kupiłam i to nieco drożej – ale używam jej praktycznie codziennie, więc jej cena już dawno się zwróciła.
Słoje, słoiki i słoiczki – od wyboru do koloru…
Słoje, słoiki i słoiczki – od wyboru do koloru…
A tu akcesoria dla tych, którzy kochają herbatę, ale nie znoszą fusów

 

Urzekły mnie urządzenia, które niemalże odeszły w niepamięć i w dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z ich elektrycznych odpowiedników, np. mikser ręczny czy waga. Mój zdecydowany faworyt, to maszynka do robienia makaronu, dokładnie taka, jaką miała moja babcia:-) Inne przykładowe produkty z dziedziny zero waste:

drewniane szczotki

metalowe wiadra i kosze

mydła

butelka ze stali nierdzewnej

słoiki i szklane pojemniki

Podsumowując, jest to ciekawe miejsce dla tych, którzy szukają dobrych jakościowo trwałych produktów (np. słoje niemieckiej firmy WECK), a nawet takich, które mogą im zastąpić urządzenia elektryczne (przykładem jest wspomniany mikser ręczny). Szczerze mówiąc, nieco mnie rozczarował skład mydeł i pewnie nieco baczniej będę się przyglądać podczas następnych zakupów. Piszę następnych, bo na pewno niedługo odwiedzę ponownie to miejsce.

 

Sklepy należące do sieci Dille & Kamille (obecnie jest ich 29) można znaleźć w Belgii i Holandii. Dodatkowo sklep internetowy wysyła również do Francji i Niemiec. Ja odwiedziłam ten w Antwerpii przy ulicy Vleminckstraat 9.

Kiedy pierwszy raz usłyszała o zero waste, pomyślała, że to coś dla niej i choć nadal ilość śmieci, które generuje jest daleka od zera, stara się wdrażać ideę ograniczania odpadów i zarażać nią innych.