5 pomysłów na prezenty w stylu #zerowaste

Categories Pomysł na prezent

pomocnik Mikołajaskrzynka świętego Mikołaja

Święta zbliżają się wielkimi krokami i nie wiem jak wy, ale ja już przygotowuję listę prezentów – oczywiście w duchu zero waste. Pierwszym krokiem jaki poczyniłam jakiś czas temu w kierunku redukcji odpadów w tej dziedzinie było zastanowienie się nad tym, jakie przedmioty ofiaruję – z jakiego materiału są wykonane i czy w ogóle są danej osobie potrzebne. Oczywiście z tym drugim łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Nie zawsze udaje mi się trafić w gusta osób, które obdarowuję.

Obecnie staram się jednak iść o krok dalej i zamiast dawać czasami niepotrzebne kolejne przedmioty, skłaniam się raczej ku temu, by obdarowywać bliskich doświadczeniami i miłymi chwilami. W końcu nie ma nic ważniejszego niż spędzony wspólnie czas, budowanie relacji i tworzenie wspomnień. W ramach prezentu można też trochę zaszaleć i wybrać się w miejsce, w którym nie bywamy na co dzień.

Poniżej znajduje się kilka przykładów prezentów, którymi obdarowywałam, bądź też mam zamiar obdarować bliskie mi osoby.

 

DLA KINOMANIAKA: WSPÓLNY SEANS W KINIE

Osobiście stronię od wielkich multipleksów i tysiąc razy bardziej wolę stare kina z duszą. Z łezką w oku wspominam wieczory, które spędzałam w poznańskim kinie Muza. Potem, mieszkając w Belfaście, biegałam do okolicznego  studenckiego QFT – kina, które mieściło się w jednej z uniwersyteckich kamienic. Jakiś czas temu w Bristolu, gdzie obecnie mieszkam, sieć kin Everyman tchnęła nowe życie w stare, od lat nie będące w użyciu kino w dzielnicy Clifton. Odrestaurowano piękne wnętrza, dbając o każdy detal, a w sali kinowej umieszczono sofy z poduchami. Do dziś miło wspominam spędzony tam czas. Myślę, że każdy wielbiciel kina doceni taki prezent.

 

DLA RODZINY: ROCZNY WSTĘP DO OGRODU BOTANICZNEGO

Jest to rodzaj prezentu dla całej rodziny, którym można cieszyć się nie raz, ale wiele razy. Niekoniecznie musi być to ogród botaniczny… może w waszej okolicy jest inne miejsce, do którego z chęcią będziecie się udawać wraz z bliskimi?

 

DLA DRUGIEJ POŁÓWKI: WSPÓLNY POSIŁEK

Nieważne czy przygotowujemy go w domu (należą się jednak wtedy dodatkowe punkty za wysiłek, inwencję twórczą oraz znajomość podniebienia naszego wybranka) czy zapraszamy drugą osobę do knajpy (może to być odskocznia od codziennej rutyny). Możemy, dajmy na to,  udać się wspólnie na niedzielne śniadanie do pobliskiej piekarni albo do tej nowej knajpki, którą codziennie mijamy, wracając z pracy.

 

DLA PRZYJACIÓŁKI: WARSZTATY PIECZENIA CHLEBA

Przyjaciółka, to taki człek, który zna nas na wylot i vice versa. Czy aby nie wspominała o tym, że chciałaby wypiekać swój własny chlebek na zakwasie, ale podchodzi do tego jak pies do jeża? A może od dziecka marzyła o tym, żeby nauczyć się garncarstwa?

 

DLA DZIECKA: ZAJĘCIA DODATKOWE (NP. AIKIDO)

Nie wiem czy tylko mi się tak wydaje, czy obecnie nasze pociechy zamiast hasać po podwórku i grać w klasy, spotykają się z dziećmi z osiedla, by pograć w gry komputerowe. Może zamiast kolejnej gry komputerowej warto zadbać o to, by nasze pociechy miały możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie swoich rówieśników.

Kto powiedział, że prezent świąteczny musi fizycznie znajdować się pod choinką? O wiele więcej radości niż kolejny bibelot sprawi przemyślany prezent, którym można cieszyć się nie tylko w święta a przeżyte emocje pozostaną na długo w pamięci. A wy, jakie prezenty szykujecie dla swoich bliskich?

Więcej ciekawych pomysłów na prezenty znajdziecie u:

Simplicite 

Joulenki 

Styledigger 

Kiedy pierwszy raz usłyszała o zero waste, pomyślała, że to coś dla niej i choć nadal ilość śmieci, które generuje jest daleka od zera, stara się wdrażać ideę ograniczania odpadów i zarażać nią innych.
 • Ja co roku szykuję lukrowane pierniczki i alzackie ciasteczka, w tym roku zamiast w foliowych torebkach rozdaję w litrowych słoikach ozdobionych kawałkiem materiału – wygląda to całkiem fajnie 🙂

  • Kasia

   Super pomysł! [Kasia]

  • Super pomysł! [Kasia]

 • Planuję sporo prezentów DIY, w tym jednak jedzenie, bo to coś co zawsze wszystkich cieszy :3

  • Zgadza się, jedzenie jest zawsze mile przyjmowane [Kasia]